Sajtóközlemények

Új internetes konstrukciókat vezet be a Matáv augusztus 1-jétől

Budapest, 2002. június 28.

A hazai internetezés tömeges elterjesztése és az otthoni internetezés elősegítése érdekében a Matáv az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatási rendszerének megfelelően új internetes konstrukciókat dolgozott ki. Az augusztus 1-jén bevezetendő 15 és 40 órás díjcsomagok, valamint az új kedvezményes éjszakai internettarifa révén jelentősen csökken az internetelérés telefondíja a hatósági áras tarifához képest: az éjszakai kedvezmény esetén 85%-kal, a 15 órás csomag esetén 47%-kal, a 40 órás csomag esetén 49%-kal. A Matáv 150 Ft-os kedvezménye augusztus 1-jéig érvényben marad.

A kormányzat és a Matáv közös célja az internetezés tömeges elterjedésének támogatása és elősegítése. Ennek érdekében a Matáv az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatási rendszerének megfelelően olyan új internetes konstrukciókat dolgozott ki, amelyek a többséget képviselő átlagos felhasználók otthoni internetezését támogatják. Az új konstrukciókat augusztus 1-jétől vehetik igénybe az internetezők, ezért a Matáv a 150 Ft-os díjkedvezményt nem július 1-jétől, hanem augusztus 1-jétől szünteti meg, így az internetezők nem maradnak kedvezmény nélkül (a Mindenkinek csomag július 1-jétől megszűnik).

Az új konstrukciók kidolgozásánál a fő szempont az volt, hogy megfeleljen a hazai átlagos felhasználói igényeknek. A felmérések szerint a magyar felhasználók legnagyobb hányada havonta 10 és 40 óra közötti időtartamot tölt internetezéssel, jellemzően a délutáni és késő esti órákban. Ezt figyelembe véve alakított ki a Matáv és a kormány két új - 15 órás és 40 órás - internetes díjcsomagot. Mindkét díjcsomag úgynevezett kiterjesztett kedvezményes időszakban érvényes: hétköznap 16 órától éjfélig, hétvégén és munkaszüneti napokon reggel 7 órától éjfélig (éjféltől reggel 7 óráig pedig minden nap életbe lép az új internetes éjszakai díjkedvezmény). A díjcsomagokat csak egyéni előfizetők vehetik igénybe.

A havi 15 órás csomag a kezdő és kis felhasználóknak ajánlott (napi 30 perc internetezést biztosít, ami a nemzetközi gyakorlatban megközelíti az átlagos felhasználást). A csomagban az internetelérés telefondíja bruttó 1.550 Ft/hó (1,72 Ft/perc). A csomaghoz vásárolható internetszolgáltatás díja már az internetszolgáltatók ajánlataitól függ, várhatóan kevesebb, mint bruttó 2.000 Ft lesz havonta, így összesen maximum 3.500 Ft-ért lehet havonta 15 órát internetezni egy kiterjesztett kedvezményes időszakban.

A havi 40 órás csomag a közepes felhasználóknak ajánlott (a havi 40 óra internetezés a jelenlegi átlagos magyar internethasználat felső határértéke). A csomagban az internetelérés telefondíja bruttó 4.000 Ft/hó (1,66 Ft/perc). A csomaghoz vásárolható internetszolgáltatás díja ez esetben is az internetszolgáltatók ajánlataitól függ, várhatóan kevesebb, mint bruttó 4.500 Ft/hó. A havi 40 órás internetezés tehát így összesen legfeljebb 8.500 Ft-ba kerül.
A 15 és a 40 órás csomagokban az internetezés telefondíja a felére csökken a hatósági áras tarifához képest.

A Matáv a kormánnyal közösen kidolgozva augusztus 1-jével egy új, kedvezményes éjszakai internettarifát is bevezet. Minden nap 0.00 óra és 07.00 óra között a 06-51-es behívószámon folytatott internethívások díja bruttó 0,50 Ft/perc (természetesen ez a kedvezmény a 15 órás és a 40 órás csomagok előfizetőinek is automatikusan jár).

Az éjszakai kedvezményes internettarifa 85%-kal olcsóbb a hatósági áras tarifánál.

Az új internetes konstrukciók bevezetése mellett természetesen továbbra is érvényben maradnak a Mindenkinek csomag és a 150 Ft-os kedvezmény helyett kínált megoldások:

Korlátlan hozzáférést biztosít a nagy sávszélességű ADSL, amely az ország területének 50%-át lefedi és az év végére 70%-os penetráció várható. A piacon lévő ajánlatok alapján az ADSL szolgáltatás havi bruttó 10-12 ezer forintért vehető igénybe (az ár tartalmazza a telefondíjat és az internetszolgáltatás díját is).
Azoknak, akik a Mindenkinek csomag előfizetői voltak és technikai okok miatt nem tudják igénybe venni az ADSL szolgáltatást, a Matáv július 1-jétől átmeneti ADSL pótló megoldást kínál fel: az internethasználat telefondíja havi 60 óráig bruttó 7.500 Ft-os fix összegbe kerül, az ADSL pótlóhoz vásárolható internetszolgáltatás díja - internetszolgáltatóktól függően - mintegy bruttó 3.500 Ft/hó.

Azoknak, akiknek a 150 Ft-os kedvezmény nem az internetezésben, hanem a telefonbeszélgetések során jelentett előnyt, a Matáv a Csevegő díjcsomagot kínálja (5 perc beszélgetés után 20%, 10 perc beszélgetés után 30% kedvezmény).

Az újonnan kidolgozott konstrukciók nem csak az internetezők, hanem az internetszolgáltatók számára is kedvezőek, ugyanis az internethasználat hazai elterjedésének elősegítése nem csak az internetezőknek nyújtott kedvezményes lehetőségek kidolgozását jelenti, hanem hozzátartozik az internetszolgáltatók díjmegosztáson alapuló támogatása is. A 15 órás és a 40 órás internetes díjcsomagokból származó bevételből az internetszolgáltatókat - a bevételmegosztásról szóló jogszabályok alapján - nem a kedvezményes időszakra járó 10%, hanem az átalánydíjas csomagok után járó 13% illeti meg, és ez az összeg független a forgalomtól.